
Epistola Soborului Episcopilor către toți arhipăstorii, păstorii, monahii și credincioșii
fii ai Bisericii Ortodoxe Ruse din Afara Rusiei
Hristos a înviat!
Iubiți în Domnul, arhipăstori, cinstiți preoți și diaconi, cuvioși monahi, dragi frați și surori: „Har vouă și pace de la Dumnezeu Tatăl nostru și de la Domnul Iisus Hristos” (1 Tes. 1:1).
Prin mila lui Dumnezeu, noi, arhipăstorii Bisericii Ortodoxe Ruse din Afara Rusiei, adunați în Sinod Arhieresc în prezența Îndrumătoarei Diasporei Ruse, Icoana Maicii Domnului din Kursk, în Mănăstirea Cuvioasei Noii Mucenițe Mare Ducesă Elisabeta, și reuniți cu ocazia centenarului Eparhiei Germane — primul bastion al Ortodoxiei ruse din afara granițelor, din care a urmat formarea altor eparhii pentru păstorirea turmei în Diaspora — vă adresăm următorul mesaj:
Canonizarea Pr. Serafim Rose
Vedem cu toții cum procesele de secularizare se intensifică, cum reperele morale sunt estompate și cum credința slăbește în multe inimi. În astfel de condiții dificile, este deosebit de important să păstrăm fidelitatea față de Ortodoxie și față de tradițiile Bisericii Ruse din Afara Rusiei și, de asemenea, să urmăm evlavia părinților și întemeietorilor noștri. Ne amintesc de aceasta cuvintele Apostolului și Evanghelistului Ioan: „Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții” (Apoc. 2:10).
Recunoașterea unei asemenea credincioșii și sfințenii este un proces continuu în viața Bisericii. Răspunzând numeroaselor cereri ale credincioșilor, Consiliul Episcopilor, recunoscând viața dreaptă a vrednicului de pomenire Ieromonah Serafim (Rose), a binecuvântat procesul de pregătire pentru proslăvirea sa bisericească în rândul cuvioșilor noștri părinți.
În aceste zile luminoase pascale, simțind mila și harul deosebit care sunt o pregustare a bucuriei veșnice în Împărăția Cerurilor, vă chemăm pe toți la o atenție și o grijă sporită pentru viața duhovnicească.
Încetarea Războiului
Cu durere percepem suferințele celor din diferite țări ale acestei lumi: războaiele, conflictele și persecuțiile care se desfășoară împotriva creștinilor și, de fapt, împotriva tuturor celor care îndură acum o mulțime de greutăți — în mod special în războiul fratricid purtat între creștini născuți din aceeași cristelniță a Rusiei Kievene.
Într-un asemenea moment prezent, vă reamintim necesitatea intensificării rugăciunii pentru pace, pentru încetarea vărsării de sânge, pentru cei care suferă, pentru cei întristați și împovărați și pentru biruința Adevărului lui Dumnezeu. Fiecare dintre noi este chemat să fie purtător al păcii și iubirii lui Hristos în viața sa și, de asemenea, să urmeze cuvintele Apostolului Pavel: „siliți-vă să păziți unitatea Duhului în legătura păcii” (Efes. 4:3).
Pericolul tehnologiei biometrice
Consiliul Episcopilor recunoaște complexitatea problemelor bioetice contemporane și necesitatea apărării pastorale a persoanei umane. Noile tehnologii biomedicale oferă omului posibilitatea de a-și determina singur limitele vieții și ale morții. Însă în aceasta se ascunde un mare pericol spiritual. De aceea, Consiliul Episcopilor Bisericii Ruse din Afara Rusiei a înființat o comisie de bioetică, însărcinată să ofere atât păstorilor, cât și credincioșilor îndrumări clare.
O atenție deosebită trebuie acordată în vremea noastră formării tinerei generații crescute în Biserică. Mijloacele moderne de comunicare, în special internetul, au devenit o parte integrantă a vieții umane; însă este necesar să fie folosite cu discernământ și spre folos duhovnicesc. Îi avertizăm pe toți împotriva unei cufundări nechibzuite și necritice în mediul digital, care poate distrage cu ușurință de la viața lăuntrică, de la rugăciune și de la comuniunea vie bisericească și umană.
În cadrul Sinodului a fost aprobată înființarea unui fond caritabil pentru sprijinirea clerului și a membrilor familiilor lor aflați în nevoie, care, cu ajutorul consiliilor parohiale, va fi implementat în curând la nivel eparhial.
Ne adresăm tuturor credincioșilor Ortodoxiei care trăiesc în Diaspora:
Păstrați credința ortodoxă. Urmați poruncile lui Dumnezeu. Stăruiți în faptele cele bune. Fie ca viața voastră să devină o mărturie vie a Evangheliei pentru cei din jurul vostru. Rămâneți statornici în credință, întăriți-vă în nădejdea în Domnul și nu vă abateți de la calea mântuirii.
Binecuvântarea lui Dumnezeu să fie asupra voastră, asupra tuturor.
Cu adevărat, Hristos a înviat!
22 aprilie / 5 mai 2026
Sursa: aici

Dacă doriți să contribuiți în sprijinul activităților mănăstirii noastre, ctitorie a vrednicului de pomenire Arhimandrit Justin Pârvu, o puteți face folosind formularul de plată de mai jos…
Amintim faptul că mănăstirea noastră deservește activitățile caritabile ale Fundației Justin Pârvu, care deține Azilul pentru bătrâne – ”Sf. Spiridon”, unde maicile se silesc să le îngrijească cu dragoste și rugăciune ca pe Însuși Hristos Domnul.